coverTitle

Eesti Paigad cover pictureEesti Paigad mobile cover picture

Talvel telkima? Ainult looduskaunisse Torma glämpingusse!

Torma puhkemaja glämping ehk Torma Mõisa moonakatemaja asub Jõgevamaal, Torma vallas, ilusas ja looduskaunis kohas, kus on igal sammul tunda rikka ajaloo hõngu. Tallinnast kohale jõudmiseks kulub umbes 1,5 tundi, Tartust aga ainult 42 minutit.

Viimasel ajal on tulnud üha rohkem küsimusi - kuhu talvel Eestis puhkama minna ja millist uut Eesti majutuskohta meie omalt poolt soovitaksime. Seda enam oli hea meel avastada midagi uudset ja põnevat meie kodumaal - Torma puhkemaja glämping, mis ootab külalisi ka talvel.

Torma puhkemaja glämping

Alustuseks ma pean tunnistama, et ma ei armasta telkimist kui sellist. Küll aga jäin pikemalt mōtlema, kui nägin pilte Torma puhkemaja kolm meetrit kõrgest ning hubasest mööbli ja kaminaga telgist. Minu teine mõte oli, et suvel muidugi, aga talvel - külm ja sombune ju! Torma peremees aga vastas julgustavalt, et jaa, juba praegu on äge, suvest rääkimata. Ja nüüd pärast kaht ööd (jah, me ei põgenenudki pärast esimest ööd) Torma glämpingus nii mina kui Ben nõustume, et talvel on kogu kogemus palju erilisem ja põnevam ning igas seltskonnas on küsimusi jätkunud terveks õhtuks.

Just need küsimused ongi olnud inspiratsiooniks sellest kogemusest lähemalt kirjutama. Anname omad nipid ja soovitused, et ka Sina saaksid minna ja aastale 2021 erilise alguse anda! Ja oleme ausad, paljud meist otsivad praegusel ajal Eestis erilist ja veidi ekstreemset puhkuseideed, mis asendaks tavapäraseid rahvusvahelisi seikluseid nüüd, kus reisimine on piiratud.

Aga räägime asjast - mida Torma puhkemaja glämping endast kujutab?

Torma glämpingus on tegelikult pakkuda kolm telkmaja, kaks neist on mõeldud kahele inimesele ja kolmas sobib oma avarusega väga hästi kuni 6le inimesele, aga ka kahel inimesel on seal hea ja romantiline laiutada.

Torma puhkemaja glampingTorma glämping EestisSee rohelise katusega majake tundub peale vaadates sama väike kui teised, aga tegelikult majutab oma suure sügavusega mugavalt kuni kuus inimest.

Torma puhkemaja glämping

Meie peatusime selles viimases telkmajakeses. Kõigis glämpingutes on olemas korralik voodi, nostalgiliselt prõksuv kamin ning lauake. Torma moonakatemaja asub ise vähem kui 100m kaugusel ehk iga mure või küsimusega võib julgelt peremehe poole pöörduda, kes oli alati olemas ja abivalmis - nii füüsiliselt kui ka messengeri kaudu.

Torma mõisa ajalugu ja tänapäev

Esmakordselt mainiti Torma mõisa juba 1493. aastal. 19. sajandi esimesel poolel viidi mõisasüda selle praegusse asukohta, varem asus see 2 kilomeetrit lõuna pool ja kandis saksakeelset nime Padefest. 19. sajandil püstitatud kõrvalhooned on Tormas aga vägagi esinduslikud ning neid on palju - 16 erinevat. Näiteks suurejooneline kaheksatahuline sisehooviga tall (nn ringtall), saeveski, õllevabrik, valitsejamaja, härjatall, viinavabrik, moonakatemaja, ait-kuivati ning hulk teisi hooneid.

Suurel osal kõrvalhoonetel on stiilne ja väljapeetud klassitsistlik või historitsistlik välimus, uuemad hooned on suuresti punastest tellistest ja/või maakivist.

Peahoone ise on säilinud pea algsel kujul. Korda on tehtud Moonakatemaja (Torma Puhkemaja) ja Valitsemaja (hooldekeskus) Viinavabrik (seal asus tootmine), kuivati (kus vahepeal asus spordihoone) ja peahoones tegutseb Meie pood. Tegu on väga mõnusa peatuskohaga, kus nautida mõisamiljööd.

Lisaks puhkemajale ja glämpingule korraldatakse Torma Puhkemaja kompleksis ka Ööbazaari ehk öölaata, kus saab tutvuda kohaliku toidu, töötubade ja muu põneva meelelahutusega.

Torma puhkemaja EestisPeamajas asub ka tualett ja saunaruum, kuhu pääseb kõrvalsissekäigust ööpäevaringselt. Kui sauna soov, anna julgelt peremehele teada ja saun seatakse Sulle valmis!

Kas külm ei ole?

Nagu mainisin, see oli ka üks minu esimesi küsimusi ja ka küsimus, mida siiani kõige rohkem küsitakse. Meie saabusime vihmasel detsembripäeval, kus õues oli 2 soojakraadi ja öösel langes temperatuur miinuskraadidesse ning lumi kattis maa ja telgi. Veidi murelikult esimest korda telki astudes see mure lahustus ja soe õhk ja nostalgiliselt prõksuv kaminatuli tervitas meie ootusärevat minipuhkust glämpingus.

Torma glämping JõgevamaalTorma glämpingud JõgevamaalViskasime joped seljast ja uudistasime telgis ringi - olemas on veekeetja koos teepakikestega, korralik kohvimasin kohvikapslitega, joogivesi, kätepesuvõimalus. Lisaväärtusena ka bluetooth kõlarid ja lambikesed, laternad, mis loovad kiirelt eriti hubase ja rahustava õhkkonna, mis aitab linnastressi maha raputada.

Torma glämpingud talvel JõgevamaalMa pean tunnistama, et Torma peremehel oli õigus - kamina kūtmine on omaette meditatsioon ja kogemus, mida iseseisva pelletkaminaga ei saavutaks. Näiteks olid käinud ka külalised, kes rääkisid hommikul, et nad tegelikult ei tulnud üldse glämpingusse lihtsalt magama, vaid nautima - öö möödus suuresti omavahel vesteldes ja aeg-ajalt kaminasse puid lisades. Ja ometi on hommikul puhanum olla kui muidu!

Kuna ilm on aga muutlik ja tegu on siiski talvise telkimisega, jagan paari soovitust, mis meie olemise mugavamaks ja muretuks tegid:

- paki kaasa mugavad soojad riided. Minul oli terve aeg all mugav pikk termopesu ja peal sametised püksid ja pusa. Beni garderoob varieerus maika ja pusa vahel - paljajalu ja villastes sokkides olemise vahel. Aga ta ongi natuke imelik meil :D

- põrandal on väiksed vaibakesed, aga lisaks soovitan kaasa võtta villased sokid ja sussid/plätud, millega on hea ka vajadusel 'ukse' vahel siiberdada, ilma et peaks saapaid jalga panema või muretsema põranda määrimise pärast;

- müts on kamina eest! Esimesel ööl Ben magas nagu karu, aga mina ärkasin varahommikul üles, kuna tekikuhja all oli küll veel soe, aga kustunud kaminatule tõttu hakkas peal külm. Tegin kiiresti kaminasse uue tule(telgis olevas süütekuubikud tegid tule tegemise väga lihtsaks), panin mugava mütsi pähe ja tõmbasin uuesti kerra, kuni tuli hommikusöögiaeg. Teisel ööl pugesime juba ennetavalt mütsiga teki sisse kerra.

Toitlustus

Hommikul tegin meile telgis oleva kohvimasinaga kohvi ja kell 9 toodi meile rikkalik korvike mitmekesise hommikusöögiga telgiukse taha. Eriti armas tähelepanek oli, et meie varasemast veslusest oli kokkadel meeles, et Benil on laktoositalumatus, nii et hommikusöögi juures oli laktoosivaba piim. Selle põhjal julgen lubada, et Torma pererahvas vajadusel kindlasti arvestab erisoovidega. Pärast söömist tõstsime korvi nõudega samamoodi telgi ette, kust hommikusöögihaldjad selle jälle ära viisid.

Torma glämpingu hommikusöökTorma puhkemaja glämpingu hommikusöökTorma glämpingu hommikusöök
Kindlasti soovitan Torma glämpingut külastades toitlustuse juurde võtta - hommikusöögid olid värsked ja rikkalikud ning esimesel õhtul saime jõuludele kohase korraliku ahjukartuli-verivorsti prae ning teisel ōhtul toodi meile kastruliga jänesepraad.
Torma glämpingu õhtusöök
NB! Lähim pood, Torma COOP, asub Torma glämpingust kõigest 500m kaugusel, nii et kui hambahari või salasnäkid koju unustasid, ei ole probleemi ;)

Kas glämpingus on ka elekter?

Jah! Telgis on kenasti olemas elekter, pistikud olid nii voodite juures kui mitmes toanurgas, nii et selle pärast kindlasti muretseda pole vaja. Lisaks on telgis olemas veekeetja, kohvimasin, bluetooth kõlar, küünlad, lambid ja joogivesi ning kätepesuvesi.

Torma puhkemaja glämpingud JõgevamaalTorma puhkemaja glämpingu JõgevalTorma puhkemaja glämpingu sisustus

Mida Torma glämpingus teha?

Ma iga kord naeran, kuidas me kaks optimisti pakime kaasa raamatud arvates, et meil on nüüd nii palju aega rahulikult nurka pugeda ja raamat läbi lugeda - mis Sa ikka muud telgis teed, eksole? No meie puhkuse ajal me ei jõudnud raamatuid isegi lahti pakkida.

Torma peremehel on küllaga soovitusi ja tema abiga möödusid meie kaks päeva põnevamalt kui mõnel laisal puhkusereisil.

Nimelt käisime Kultuuritee raames uudistamas verivorsti töötuba, kus saime üle pika aja maitsta seda ōiget verivorsti, mida poest juba ei leia; osalesime Avivere puiduaida leivakoolitusel, kus õppisime palju leiva ajaloo kohta ja tegime leivast ühe kilpkonna ja eelajaloolise lepatriinu; külastasime Loov Energia keraamikatuba, kus me mõlemad optimistlikult tahtsime lillepotti teha, aga meie olematud oskused tegid minu lillepotist kausi ja Beni lillepotist hoopis tuhatoosi. Vahetult enne jõule võtsime ka ette reisi Kalevipoja muuseumisse, mis oli selle minipuhkuse suurim üllataja - nii ilus ja kaasaegne muuseum, kuhu end lastega mitmeteks tundideks ära unustada - kasvõi 12ks tunniks, kui peaks tekkima tungiv soov terve Kalevipoja eepos lõpuni kuulata. (Sa oleks esimene)

Sama kauaks võib mõni end ära unustada ka Kalevipoja virtuaalreaalsusesse, kus on võimalik Kalevipoja rolli proovida! Loe lähemalt, mida Kultuuritee endast kujutab ja mida me tegime-nägime siin.

Ka Torma puhkemaja valdused ise on väga võimalusterohked - nimelt on peamaja taga ka suur küün. Pulmad küünis on Eestis järjest populaarsem trend ja antud küün vōimaldab väga suure peo maha pidada. Samamoodi on küün sobilik ka erinevateks näitusteks, messideks ja laatadeks.

Torma puhkemaja küün

Kellele me Torma glämpingut soovitame?

Ausalt öeldes kõigile, kes otsivad midagi uut ja huvitavat, et rutiinist välja saada!

Torma puhkemaja glämping
Meie meelest on tegu väga kifti kohaga, mida külastada ka väikse sõpruskonna, tiimi või perega. Igas sellises seltskonnas on neid, kes armastavad mugavustsoonist välja hüpata ja ka neid, kes on selles samas mugavustsoonis väga rahul - nende jaoks on Torma peamajas ka väga hubane tuba olemas.

Vaata veel pilte ja videoklippe meie Instagrami storyst.

Broneeri ka enda puhkus Torma glämpingus SIIN!